Homilia: Środa XXIII tygodnia zwykłego (10.09.2014)

DSC_0124

W owym czasie Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą, i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom.
(Łk 6, 20-26)

Drodzy bracia i siostry!

Pan Jezus nie obiecywał łatwego życia. Nawet nie starał się o reklamy, które miałyby promować Jego styl życia. Wręcz przeciwnie, uczciwie mówił o konsekwencjach pójścia Jego drogą. Ale jednocześnie ukazywał szczęście płynące nie z ludzkich zdolności, ale szczęście płynące od Boga jako konsekwencja wierności jemu.

I dziś każdy z nas musi dać świadectwo prawdzie, która stanie się źródłem naszego błogosławieństwa, lub stanie się przyczyną naszego potępienia. Pan Jezus w pewnym fragmencie ewangelii mówi: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Ona stanie się dla nas źródłem radości, nawet jeśli z jej powodu będziemy prześladowani. A to już się zaczyna. Tylko człowiek, który rozpoznał prawdę, jest gotów za nią pójść i złożyć ofiarę. Choćby cena miała być wysoka, ale cenę tę składają od wieków chrześcijanie świata. Złożył ją najpierw Jezus Chrystus, który swoją śmiercią potwierdził Bożą miłość do człowieka. Złożył ją i św. Piotr i apostołowie i tylu innych męczenników wszystkich wieków kościoła. Złożył ją i bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który powiedział, że „prawda […] kosztuje. Tylko za plewy się nie płaci. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba zapłacić”. Wiemy jak się skończyło Jego życie. I w taki sam sposób świadectwo prawdy składają nasi bracia chrześcijanie w Iraku i tylu miejscach na świecie.

My również jesteśmy wezwani do świadectwa prawdzie, nawet jeśli nikt nas nie zmusza do tak radykalnych kroków. Jednak musimy pielęgnować w sobie to pragnienie prawdy, aby być gotowym pójść za nią, gdy będzie potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.