Homilia: III Niedziela zwykła, Rok B – wigilia (25.01.2015)

DSC_7874Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi. I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. Idąc dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi i poszli za Nim.
(Mk 1, 14-20)

Drodzy bracia i siostry!

W pędzącym świecie, gdzie trudno nadążyć za zmieniającym się światem, człowiek często zapomina zadać sobie pytanie o sens życia. I tak w chwili choroby, doświadczenia czy trudności, gdy po ludzku zdają się walić fundamenty znanego świata, staje naprzeciw kresu i patrzy na swoją przeszłość. I co wtedy widzi? Sekundy, minuty, dni, tygodnie, lata pełne wydarzeń, wyborów i decyzji.

Ale najważniejszym pytaniem, jakie musi sobie wtedy zadać, brzmi: Za kim lub za czym idę? Jest to tak naprawdę pytanie o wiarę. Czy uwierzyłem i zaufałem Bogu? I musimy szczerze odpowiedzieć Bogu, czy nauczyliśmy się iść za Jezusem. Idąc za Jezusem każdego dnia muszę się nawracać i bić w swoje piersi, choć łatwiej bić w cudze. A Jezus ciągle powtarza te same słowa, które mówił także prorok Jonasz: „nawracajcie się”. Czas jest krótki: czy to Jonaszowe czterdzieści dni, czy nieco więcej chwil zamkniętych w długości Twojego życia. Jedno jest pewne, że później już się nie nawrócisz.

Dlatego powtarzaliśmy dziś jako naszą modlitwę refren psalmu: „Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami”. Czy znam ścieżki, na których mogę spotkać Chrystusa? Nawet jeśli to nie jest autostrada p której wygodnie się idzie, ani droga na skróty dzięki której można zaoszczędzić kilka kroków, warto pójść za Jezusem. Powodem tego są słowa, jakie Piotr powiedział do Mistrza z Nazaretu gdy zapytał czy i Apostołowie chcą Go opuścić. Wówczas Książę Apostołów odpowiedział: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga” (J 6, 69).

Warto wejść na ścieżki Pana, aby nie lękać się dopełnienia dni naszego życia, a czas jest już bliski. Każda chwili przybliża nas do wieczności. Czy jednak idziesz we właściwym kierunku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.