Homilia: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (7.10.2014)

DSC_6910Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła. A Pan jej odpowiedział: Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba <mało albo> tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona.
(Łk 10, 38-42)

Drodzy bracia i siostry!

Któż z nas mając gościa nie próbowałby dać tego co najlepsze? Szukamy wtedy sposobów, aby pokazać się z jak najlepszej strony.

Podobnie też było z Martą, która próbowała umilić pobyt Jezusa w jej domu. Jednak zapomniała o tym, co najważniejsze: pośród wielu przygotowań zapomniała, że najważniejszym jest spotkanie z Chrystusem. Pamiętała o tym Maria, która zapominając o całym świecie wsłuchiwała się w każde słowo Zbawiciela. Z zasłuchania wyciągnął ją głos siostry: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. W odpowiedzi usłyszała słowa Jezusa: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego”. Tym jednym jest Słuchanie. Słuchanie Boga, od którego pochodzi życie. Cały Stary Testament opierał się na pierwszym wezwaniu: Szema Izrael, Słuchaj Izraelu!

Tego również uczy nas modlitwa różańcowa, która polega nie tyle na wypowiadaniu słów Pozdrowienia Anielskiego, ile wsłuchiwaniu się w głos Boga, który działa w historii życia Maryi. Może działać również i w naszym życiu, gdy uczynimy tę modlitwę nie tylko mówieniem do Boga, ale słuchaniem Jego Słów i realizowaniem każdego dnia.

Pozwólmy sobie na komfort trwania u stóp Zbawiciela. Prośmy dzisiaj Boga o łaskę słuchania Jego Słów i wypełniania ich w swoim życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.