ONŻ III – Dzień IV

DSC_9484Dzisiejszy dzień Oazy Nowego Życia III stopnia to dzień, kiedy pogłębialiśmy świadomość Piotra – Opoki jako największego znaku Kościoła i jego jedności. Choć poszczególni papieże zmieniają się, sama instytucja Piotra na którym zbudowany jest Kościół trwa nieprzerwanie. Biskup, który „przewodzi w związku miłości”. Dlatego dziś duchowo udaliśmy się do Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

DSC_9489 DSC_9486

Oprócz spotkania z Piotrem jako postacią historyczną, miało miejsce również spotkanie z biskupem Mieczysławem Cisło, który odwiedził naszą oazę oraz skierował do nas swoje pasterskie słowo. Po przygotowanej konferencji, w ktorej ks. biskup wspominał znajomość z ks. Franciszkiem Blachnickim, uczestnicy mieli możliwość zadania biskupowi kilku pytań. Okazało się, że nasz gość jest następcą papieża Franciszka, gdyż jest bezpośrednim jego następcą na stolicy tytularnej Auca.

DSC_9492

Nasze statio lubelskie odbyliśmy w kościele św. Piotra, gdzie celebrowaliśmy Eucharystię. Kościół ten tuż po II Soborze Watykańskim był jednym z pierwszych, gdzie wprowadzano reformy liturgiczne. Swój wkład w to dzieło miał również ks. Franciszek Blachnicki.

DSC_9500 DSC_9517 DSC_9535 DSC_9537

Po mszy świętej udaliśmy się do Archikatedry Lubelskiej, gdzie znajduje się siedziba i katedra biskupów lubelskich. Naszą przewodniczką tam była p. Bożena Białopiotrowicz z Domowego Kościoła, która jest przewodnikiem lubelskim. Ukazała nam nie tylko cenne zabytki i bogactwo wnętrza tej świątyni, ale także tło historyczne dziejów kościoła lokalnego.

DSC_9549 DSC_9556 DSC_9557

Po południu odwiedzili nas członkowie ruchu Focolare założonego przez Chiarę Lubich. Od pierwszych chwil weszliśmy w atmosferę jedności i miłości, które są charyzmatem tej wspólnoty. Po przybliżeniu założeń Ruchu, stwierdziliśmy, że główne założenia są wspólne dla naszych wspólnot.

DSC_9579Kończy się kolejny dzień naszej oazy, więc na poprawę humoru mały akcent z dzisiejszej świątyni św. Piotra:

DSC_9512Obszerniejszą fotorelację można obejrzeć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.