ONŻ III – Dzień IX

DSC_0277Dźwiganie Krzyża. Chyba nic więcej mówić nie potrzeba, bowiem zmęczenie daje się we znaki. Intensywność tych rekolekcji musi odcisnąć znak. Ciągle w biegu, ciągle w pielgrzymce, na nowo biorąc swój krzyż… Rozważaliśmy temat: Miłość oddająca życie zwycięstwem Kościoła. Duchowo pielgrzymowaliśmy do Bazyliki św. Krzyża Jerozolimskiego, gdzie przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego. Oprócz piękna bazyliki, zatrzymaliśmy się nad pięknem duszy człowieka. W Kościele tym znajduje się izba pamięci Sługi Bożej Antonietty Meo – niespełna siedmioletniej kandydatki na ołtarze, która może okazać się najmłodszą mistyczką. Pisała proste, dziecinne Listy do Jezusa oraz Maryi. Odwiedziliśmy również Święte Schody, które za sprawą cesarzowej Heleny zostały przeniesione do Rzymu w IV wieku.

My wybraliśmy się dziś do klasztoru oo. Dominikanów, gdzie również przechowywane są relikwie Krzyża świętego. Po zwiedzaniu kompleksu dominikańskiego celebrowaliśmy Eucharystię, a następnie spotkaliśmy się z przeorem wspólnoty, o. Grzegorzem Kluzem OP, który opowiadał o charyzmacie zakonu kaznodziejskiego.

Na Różaniec Matki Kościoła udaliśmy się do Kościoła św. Wojciecha, który stanowił pierwsze miejsce pobytu w Lublinie ks. Franciszka Blachnickiego oraz diakoni stałej Ruchu. Ostatnim przedobiednim punktem była wieża Trynitarska, z której rozciąga się piękna panorama miasta.

Po południu nastąpiła druga odsłona wizyty w klasztorze dominikańskim, gdzie przeżywaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej z relikwiami drzewa Krzyża Świętego. Przewodnikiem w tej modlitwie był dla nas Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Wieczorne spotkanie z żywym kościołem to Siostry Służki NMP Niepokalanej, z który spotykamy się na co dzień, bo posługują w Seminarium Duchownym, gdzie zamieszkujemy w czasie naszej oazy.

Obszerniejszą fotorelację można obejrzeć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.