ONŻ III – Dzień VII

Zbliżamy się do półmetka Oazy. Ledwo rozpoczęliśmy nasze wspólne rekolekcje, a już czas powolnego pakowania się do domu… Dziś staraliśmy się zgłębić zagadnienie znaczenia krwi męczenników jako zasiewu chrześcijan. Fenomen rozwoju Kościoła tam, gdzie są prześladowania daje do myślenia i pokazuje, że wiara jeśli jest konsekwentna, przynosi owoc. Duchowo pielgrzymowaliśmy do Kościółka Quo vadis, gdzie według tradycji miało dojść do spotkania Chrystusa z uciekającym z Rzymu Piotrem. Śladem tego spotkania są odciśnięte w kamieniu stopy Pana Jezusa.

Cel naszego lubelskiego statio to kościół św. Agnieszki, gdzie celebrowaliśmy Eucharystię. Diakon Marek odwołując się w homilii do Rzymskich męczennic św. Cecylii i św. Agnieszki ukazał wartość dziewictwa. One uczą nas, że warto przeciwstawiać się trendom promowanym przez dzisiejszy świat. Tak naprawdę Rzym w którym żyły święte męczennice jest obecny i dziś nazywając się Lublin, Chełm, Kraków, Wieluń, Gdańsk, czy tak jak miejscowość, w której każdy z nas mieszka.

Po Eucharystii miało miejsce spotkanie z s. Felicjanką posługującą jako zakrystianka w odwiedzanej parafii. Podzieliła się ona historią swojego powołania oraz znaczenia ruchu Światło-Życie w jego rozeznawaniu. Następnie ks. proboszcz przybliżył historię kościoła oraz zabudowań poaugustiańskich.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy salezjański kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie przewodnikiem był ks. Michał Kaleta, proboszcz. Przedstawił historię tej świątyni oraz dzieła podejmowane przez zgromadzenie księży Salezjanów, a następnie odmówiliśmy w tym miejscu Różaniec Matki Kościoła.

Wieczorem zgromadziliśmy się, aby jako diakonia odpowiedzieć na pytania uczestników. Czy nam się to udało? Należy ich zapytać.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszej wyprawy. Wszystkie zdjęcia można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.