Wtorek III tygodnia Wielkiego Postu (10.03.2015)

DSC_9165Jesteś gotów przebaczyć?

Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam. Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: Oddaj, coś winien! Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą? I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu.
(Mt 18, 21-35)

Niejednokrotnie rozmawiałem z osobami, które nie mogły sobie poradzić z brakiem przebaczenia: Bogu, drugiemu człowiekowi, a nade wszystko sobie. Warto w takich sytuacjach zrobić swoisty rachunek. Po jednej stronie wypisać sytuacje, grzechy, które Bóg już mi przebaczył, a po drugiej te, które sprawiają problem w wybaczeniu. Bardzo szybko okaże się, że pierwsza rubryka będzie się ciągnąć w nieskończoność, a druga pozostanie prawie pusta. Jeśli nie moglibyśmy przebaczyć ze względu na miłość, to warto to zrobić ze względu na sprawiedliwość. Bóg daruje każdemu, kto żałuje. Tylko my mamy problem, aby rachować krzywdy. I czasami skrzętnie pielęgnujemy je przez wiele lat męcząc siebie i innych. Dziś Bóg daruje Ci twoje długi grzechowe.

Odważysz się darować wszystko swoim braciom?

1 Komentarz:

 1. Łaską jesteśmy zbawieni jak pisze św. Paweł. Łaską Bożego Miłosierdzia. Nie
  dość, że Bóg darował nam wszystkie winy, to jeszcze w osobie Swojego Syna
  spłacił za nas te tysiące talentów naszych, niewierności,
  słabości, złości, oziębłości, chciwości, pychy, nieczystości, obojętności,
  obmowy,chorobliwej zazdrości,lenistwa duchowego, zdrady……. grzechów.
  Spłacił je za nas za swoje umiłowane dzieci, żebyśmy nie zostali sprzedani
  jako niewolnicy, abyśmy nie byli wtrąceni do więzienia wiecznego odłączenia
  od miłości Ojca. To Jezus Chrystus spłacił za nas ten dług na krzyżu. To
  dług naszego grzechu przybił Jezusa do krzyża. To my wyrządziliśmy Jezusowi
  krzywdę i zadaliśmy niewyobrażalny ból i cierpienie. To za nas się ofiarował,
  za swoich oprawców. Zrobił to z miłości do nas. Bo miłość to nie słowa, to
  konkretny czyn. Z wysokości krzyża nie wyzywał nas, nie przeklinał, nie
  okazywał złości ale powiedział z miłością ” Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co
  czynią.” Zanurzył nas w nieskończonym Bożym miłosierdziu dając siłę do przebaczania.
  Taka jest Boża miłość. Jezus jest nauczycielem i wzorem przebaczenia.
  Może powinniśmy nauczyć się, chociaż spróbować gdy doznajemy krzywdy lub gdy jest ona w nas od dawna mówić ” Przebaczam Tobie w imię mojego Ojca Niebieskiego i daruję Tobie ten dług mojego cierpienia .”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.