Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny (19.03.2015)

DSC_0068Czy jesteś posłuszny?

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.
(Mt 1, 16. 18-21. 24a)

Trudno zrozumieć, dlaczego Józef, jako mąż sprawiedliwy, chciał oddalić Maryję chroniąc ją jednocześnie przed zniesławieniem. Przecież doskonale wiedział, że to nie jego dziecko. Jako sprawiedliwy Żyd (czyli kurczowo trzymający się przepisów prawa) powinien oskarżyć ją o cudzołóstwo. I zapewne sprawa zakończyłaby się ukamienowaniem kobiety. Józef w ten sposób uchronił Maryję przed śmiercią okazując jej wielką łaskę, ale nie chciał przyjąć na siebie konsekwencji jej rodzicielstwa. Wtedy ukazał mu się anioł wyjaśniając pochodzenie dziecka. Nie zwlekał z realizacją zaleceń anioła, ale uczynił zgodnie z tym, co powiedział mu anioł. Dlatego Józef uczy nas posłuszeństwa wierze oraz tego, aby nie zwlekać z wypełnianiem Bożych wskazówek.

A Ciebie do czego dzisiaj wzywa Bóg?

1 Komentarz:

  1. Święty Józef na kartach Ewangelii nie wypowiada ani jednego słowa. Bo w prawdziwej wierze jak i w miłości słowa są drugorzędne, a najważniejszy jest czyn i prawda. Tylko w taki sposób możemy stać się rzeczywiście sprawiedliwi.
    Pan Bóg chce już dziś obudzić nas z naszego snu pobożności i mocą Swojego Ducha pragnie, żeby w nas poczęła się prawdziwa wiara. Jego pragnieniem jest, żeby narodził się w nas Jego Syn Jezus nasze zbawienie.

    Czy przejdziesz od słów do czynu, aby w tobie poczęła się prawdziwa wiara ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.