Zmartwychwstanie Pańskie (20.04.2014)

Czy uwierzysz pustemu grobowi?

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, /które mówi/, że On ma powstać z martwych.

(J 20, 1-9)

Grób Chrystusa jest najbliższym i najwierniejszym świadkiem Zmartwychwstania. Jest to jedyne miejsce, gdzie dokonało się powstanie z martwych. W jednej z pieśni pasyjnych śpiewamy:

Króla wznoszą się znamiona,
tajemnica krzyża błyska,
na nim życie śmiercią kona.
A z tej śmieci życie tryska

W słowach tych dotykamy jednego z największych paradoksów chrześcijaństwa, gdy Jezus Chrystus, stwórca i dawca życia umiera na krzyżu. Jednak śmierć nie stanowiła końca, bo z jej tajemnicy wytryska życie, które już nie ma końca. Przekonuje się o tym Apostoł Jan, gdy wchodzi do Chrystusowego grobu. Nie wystarczyło mu tylko nachylić się do środka, ale dopiero po wejściu do pieczary „ujrzał i uwierzył”. Możemy zastanawiać się, jakie to ma znaczenie dla nas. Można stać obok tajemnicy Paschalnej Chrystusa, nawet się nią zachwycać, kultywować tradycje a nawet poświęcić pokarmy w Wielką Sobotę. Ale nie będzie tu wiary. Dopiero wejście do środka, stanięcie niejako pośrodku wydarzeń Paschalnych, aby nie tylko ujrzeć, ale i uwierzyć. Od Ciebie zależy, czy będą to kolejne święta kojarzące się z siedzeniem przy stole, czy staną się wędrówką wiary ku zmartwychwstaniu.

Czy spotkasz Zmartwychwstałego przy pustym grobie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.