Środa I tygodnia Wielkiego Postu (25.02.2015)

DSC_0464A Ty z jakiego plemienia jesteś?

Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: To plemię jest plemieniem przewrotnym: żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz.
(Łk 11, 29-32)

Jezus o sobie współczesnych mówił: plemię przewrotne. Żądali bowiem znaku, choć i tak żaden z nich nie przekonałby ich serc do wiary w Chrystusa. A jednak to plemię żyło za czasów Jezusa. Plemię niewierne, które nie rozpoznało czasu swojego nawiedzenia. Zawsze ten fragment kojarzy mi się ze słowami z Listu św. Piotra: „Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem Bogu na własność przeznaczonym

Jaka jest Twoja decyzja?

1 Komentarz:

  1. Każdy z nas ma coś z Jonasza. Każdy z nas czeka na konkretny , czytelny znak po którym poznamy, że jesteśmy posłani.

    Jonasz nigdy by nie poszedł nawoływać do nawrócenia mieszkańców Niniwy , do głoszenia miłosierdzia Bożego względem nich -to byli wrogowie jego narodu, ciemiężyciele, najeźdźcy – bo jaki miał w tym cel , a niech giną może szybciej odzyskamy wolność . Robił wszystko żeby nie wykonać polecenia Boga, żeby sprzeciwić się jego planom, nie wykonać Jego woli. Uciekał,
    aby dalej od miejsca do którego został posłany przez Boga. Ale przekonał się, że nie ma takiego miejsca w którym mogłby się ukryć przed Bogiem , przed jego wolą. (Ps139 ,7) Dopiero Bóg pokazał Jonaszowi, że zależy Mu na wszystkich bo wszystkich jednakowo kocha, wszystkich bez wyjątku i tych którzy nie znają Boga jak i na narodzie wybranym.
    My też jesteśmy codziennie posłani do głoszenia Słowa Bożego – dobrej nowiny o miłości Boga do ludzi . Jesteśmy posłani do szkół, miejsc pracy , rodziny , znajomych do wszystkich których lubimy , szanujemy, a przede wszystkim do tych którzy są daleko od Boga lub którzy nas skrzywdzili, zranili, zawiedli, zdradzili. Oni wszyscy są naszymi braćmi. Przecież codziennie mówimy Ojcze nasz , czyli wierzymy , że jesteśmy dziećmi jednego Ojca i dodajemy ” i przebacz nam nasze winy, jak i my przebacza tym, którzy przeciw nam zawinili; (Mt 6,12) Okazując miłosierdzie najpełniej przemieniamy nasze serca i zmieniamy nasze myślenie na myślenie miłującego Boga. Doskonalimy się w miłości której wzorem dla nas jest Jezus , bo miłość jest największym owocem naszej przemiany. Tylko świadectwem naszego życia, życia przepełnionego miłością do Boga możemy nawracać innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.