Czwartek I tygodnia Wielkiego Postu (26.02.2015)

ONŻ-I-Ostrówek-2013-240Co czynisz drugiemu?

Jezus powiedział do swoich uczniów: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy.
(Mt 7, 7-12)

Wszyscy doskonale znamy logikę bohatera sienkiewiczowskiej powieści młodzieżowej: „Jak Kali ukraść komuś krowa to być dobrze, a jeśli Kalemu ktoś ukraść krowa to być źle”. Subiektywizm w czystej postaci, który wywołuje uśmiech na naszej twarzy z powodu swej niedorzeczności. Jednocześnie tak łatwo jest realizować w praktyce to samo. Oczekujemy miłosierdzia, podczas gdy bardziej kierujemy się sprawiedliwością. Szukamy zrozumienia gdy sami bardzo rygorystycznie osądzamy. Nie lubimy być obgadywani, a tak łatwo mówić za czyimiś plecami. Oczekujemy wsparcia w podejmowanych inicjatywach, a jednocześnie chętnie podstawilibyśmy nogę. Jezus dokonuje podstawowej przemiany: Nie mówi: zróbcie to, co oni zrobili dla was, ale czyńcie wszystko, co byście chcieli aby wam uczynili.

Co dziś uczynisz dla drugiego człowieka?

1 Komentarz:

 1. Dzisiejszy fragment Ewangelii pokazuje jaka powinna być nasza modlitwa ,że powinna być wytrwała, a przede wszystkim przepełniona ufnością.O wszystko mamy prosić Boga Ojca -tak mówi Jezus. Prosić z wiarą, że otrzymamy. Nie ma lepszego komentarza do tego nauczania Pana Jezusa jak słowa których nas sam nauczył.
  Wy zatem tak się módlcie:
  Ojcze nasz, który jesteś w niebie,
  niech się święci imię Twoje!
  Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie.
  Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
  i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili;
  i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!
  (Mt 6,9-13)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.