Piątek I tygodnia Wielkiego Postu (27.02.2015)

KlepsydraJaka jest Twoja sprawiedliwość?

Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.
(Mt 5, 20-26)

Od wieków wiadomo, że najbardziej sprawiedliwą osobą na świecie jestem ja sam. Problem, że każdy człowiek na ziemi tak uważa. Ale sprawiedliwość Boża jest większa, niż ludzkie pragnienia i wyobrażenia. Bóg swą sprawiedliwość opiera na miłości i przebaczeniu. Bez miłości sprawiedliwość jest tylko bezdusznym egzekwowaniem prawa. To miłość sprawia, że prosty gest nabiera znacznej wartości. Dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na sam gest, ale także na miłość i dobroć, z której wypływa.

A z czego płynie Twoja sprawiedliwość?

1 Komentarz:

  1. Czytając dzisiejszy fragment Ewangelii możemy sobie powiedzieć – nikogo nie zabiłem , to nie do mnie skierowane są te słowa , mogę nie rozważać dzisiejszego słowa. Ale czy na pewno . Przez takie myślenie stajemy się faryzeuszami o których wspomina Pan Jezus. Jeżeli wnikliwiej przyjrzymy się naszemu życiu, to czy nie było w nim chwil w których swoją postawą nie zabiliśmy w drugim człowieku nadziei , uczucia, wiary , talentu . Nie ma co się oszukiwać, na pewno tak było. Zrobiliśmy to brakiem miłości, brakiem przebaczenia. Taka postawa naszego serca prowadzi do grzechu , a skoro grzech dojrzeje rodzi śmierć (J1,15). To wtedy jesteśmy martwi w grzechu. Taka postawa oddala nas od kochającego Boga. Może nas doprowadzić do braku zaufania w Boże miłosierdzie. Ale jest nadzieja dla nas grzesznych Pan Bóg mówi do nas :
    „Nie chce śmierci grzesznika , lecz aby się nawrócił i miał życie” (Ez 18 , 23)
    Czas Wielkiego Postu i nie tylko dany nam przez Boga Ojca jest czasem zmiany myślenia , czasem głębszego spojrzenia na naszą postawę. Jest to czas doskonalenia się w miłości i robienia nawet najmniejszych rzeczy ,gestów , wypowiadanych słów z miłością. Czas nauczenia się przebaczać i przyjmować przebaczenie. Czas wpatrywania się w Jezusa naszego
    wzoru miłości i przebaczenia. Czas wsłuchiwania się w Jego słowo. Warto wsłuchać się w słowa psalmisty : „Pokładam nadzieję w Panu , dusza moja pokłada nadzieję w Jego słowie.” (Ps139, 5) Słowo Boże ma moc przemiany. Przemiany naszego serca , naszej woli i ducha. Naprawdę potrafi przemienić tylko potrzeba je przyjąć z miłością. Tylko doskonała miłość Boża ma moc przemiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.