Wtorek II tygodnia Wielkiego Postu (3.03.2015)

DSC_8329A Ty, kogo słuchasz?

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.
(Mt 23, 1-12)

Często zastanawiam się nad tajemnicą ludzi określających się jako „wierzący – niepraktykujący”. Często w rozmowach mówią, że nie chodzą do Kościoła, bo to wymysł księży, a żyją zgodnie z tym, co mówi Pismo Święte. W dalszej debacie bardzo szybko okazuje się, że te osoby żyją zgodnie z tym, co im się wydaje, że Biblia mówi, a nie z tym, co faktycznie mówi. Chrystus miał świadomość, że duchowi przywódcy Izraela nie żyją do końca tym, czego nauczają. Dlatego mówił: „Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie”. Czyńcie, co mówią, ale nie naśladujcie. Łatwiej jest wytknąć cudze błędy, trudniej dostrzec swoje, ale najtrudniej żyć, aby ich nie popełniać.

A na czym oparte jest Twoje życie?

1 Komentarz:

  1. Wiara bez uczynków jest martwa pisze św.Jakub w swoim liście.Tak samo może być z naszą wiara. Mówienie wierzę,jeżeli nie czynimy dobra,jakie jest owocem wpatrywania się ,naśladowania i wypełniania woli Jezusa nie jest wiarą.Wiarą natomiast jest wsłuchiwanie się w słowa Jezusa, przyjmowanie je z pokorą, w świadomości własnej ułomności i wypełnianie słowa w codzienności. Wiara jest nasladowaniem Jezusa sługi. Dawaniem siebie bez reszty dla drugiego człowieka. Bycie sługą kojarzy się nam z poddaństwem,niesprawiedliwością,poniżeniem. Dlatego mamy lęk przed słuzeniem. Pan Bóg jest najbliżej tych którzy podejmują służbę dla bliźniego, wszystkich odrzuconych,poniżonych,uciśnionych.To dla nich wypowiedziane sa te słowa : ” a kto się poniża, będzie wywyższony”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.