Poniedziałek XXXI tygodnia zwykłego (3.11.2014)

DSC_7901Jezus powiedział do przywódcy faryzeuszów, który Go zaprosił: Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych.
(Łk 14, 12-14)

Widzieć
Często jesteśmy zapraszani przez Jezusa Chrystusa, nieraz ustami kapłanów do uczestniczenia w Eucharystii, bądź innych sakramentach i nabożeństwach. Słyszymy nieraz mocne słowa, które trafiają do mnie. Wywołują nieraz bunt i sprzeciw. Mówimy przecież dzisiaj jestem a ksiądz mówi o tym że powinienem się zmienić. Myślę sobie niech on powie to tym których dzisiaj nie ma w kościele.

Osądzać
Słyszymy dzisiaj w Ewangelii, że Chrystus do tych u których gości mówi żeby na przyszłość zapraszali ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych, a będą wtedy szczęśliwi, ponieważ nie mają się czym odwdzięczyć. Rzeczywiście z jednej strony Chrystus staje w miejscu gospodarza zapraszającego nas, ale także od razu pokazuje nam pewne zadania. Mówi dzisiaj lub jutro ty masz być gospodarzem. Czy zaprosisz na ucztę Jezusa Chrystusa? Czy zaprosisz tych ubogich a w nich także Jezusa Chrystusa? Czy to wszystko co będziesz czynił wypływa z miłości do bliźnich, której nauczył Cię Jezus Chrystus. Tak łatwo zapomnieć o słowach Boga lub też powiedzieć że one są nie dla mnie, tylko dla tych których nie ma w Kościele.

Działać
Szczęście, które daje Jezus Chrystus jest inne od tego proponowanego przez świat. Módl się o to aby każde słowo Boże było dla Ciebie światłem. Na modlitwie rozeznaj znaki czasu – miejsca i ludzi do których jesteś powołany, aby im zanieść orędzie Dobrej Nowiny. Zanim jednak komuś powiesz o JCH, to najpierw zobacz czym ten człowiek żyje, jakie ma potrzeby. Bóg może postawił Ciebie na drodze tego człowieka abyś mu pomógł. Jeśli okażesz miłosierdzie bliźniemu to on wcześniej czy później zapyta Ciebie, dlaczego to czynisz, a ty będziesz mógł powiedzieć w jaki sposób Chrystus Cię przemienia i posyła.

ks. Piotr Drozd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.