Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8.12.2014)

DSC_7841Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś między niewiastami>. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Wtedy odszedł od Niej anioł.
(Łk 1, 26-38)

Widzieć
Często musimy podejmować różne decyzje: w pracy, szkole, na studiach, we wspólnotach, zakonach, parafiach. Każda sprawa – mówimy wymaga przemyślenia. Jednak nie zawsze jest na to czas. Niejednokrotnie czynimy wybory pochopnie. Wiele jest złych decyzji. Żałujemy, chcielibyśmy cofnąć czas.

Osądzać
O decyzji, wyborze Maryi, możemy powiedzieć że dobrze zdecydowała, wypowiadając słowa: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa”! Ktoś powie ale Ona była pełna łaski, był z nią Bóg, była wybrana przed wiekami, co więcej zachowana była od grzechu pierworodnego i jego konsekwencji. Tak to prawda! Jednak dzięki Maryi wiem, że ja też jestem kochanym dzieckiem Boga, wybranym przez Niego. Jego miłość pozwala mi też kochać bliźnich i dokonywać właściwych wyborów.

Maryja, w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia uczy nas i jest wzorem postawy bezgranicznego, oblubieńczego, oddania się w miłości Chrystusowi. To staje się źródłem także naszego życia, naszych decyzji i wyborów.

Działać
Jak mam bezgranicznie zaufać i oddać swoje życie Chrystusowi? Powinniśmy zjednoczyć się z Maryją w postawie oblubieńczego oddania się Chrystusowi. Jak czytamy w akcie konstytutywnym Ruchu Światło-Życie, którego Święto Patronalne dzisiaj obchodzimy – „taka postawa jest i pozostanie zawsze jedyną, prawdziwą i najgłębszą zasadą żywotności i płodności Kościoła-Matki. Kościół o tyle razem z Tobą będzie Kościołem-Matką, o ile w poszczególnych swoich członkach będzie wraz z Tobą Oblubienicą oddaną Panu w wierze i miłości”.

Dzisiaj widzimy, że Maryja pomaga nam w naszych decyzjach i pokazuje nam drogę nadziei, zaufania Bogu. Stąd rodzi się Kościół, którym my jesteśmy. To tu w szkole Maryi kształtujemy siebie aby głębiej zrozumieć i realizować „postawę posiadania siebie w dawaniu siebie Chrystusowi i braciom”.

ks. Piotr Drozd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.